中华海外磁共振协会

中华海外磁共振协会

当前位置: 主页 > 学术活动 >

52nd ENC 详细会议日程公布

时间:2011-04-02 14:20来源:未知 作者:admin 点击:
Sunday April 10 3:00-9:00 pm, Registration 6:30-8:00 pm, Welcome Reception, Crocker Hall 8:00-11:30 pm, Hospitality Suites (Optional) Monday April 11 9:00-10:15 am, Plenary Session: Welcome Laukien Prize Lecture - BREAK - 10:45-12:20 pm (M

Sunday
April 10

3:00-9:00 pm, Registration

6:30-8:00 pm, Welcome Reception, Crocker Hall

8:00-11:30 pm, Hospitality Suites (Optional)

 

Monday
April 11

9:00-10:15 am,
Plenary Session: Welcome & Laukien Prize Lecture

- BREAK -

10:45-12:20 pm (MOB)
Biomolecules in Solution
10:45-11:10, Frederic Allain
11:10-11:35, Kevin Gardner
11:35-11:50, Kuang-Lung Hsueh
11:50-12:05, John F.K. Limitiaco
12:05-12:20, Yaqiang Wang

10:45-12:20 pm (MOC)Metabolism
10:45-11:10, John C. Lindon
11:10-11:35, Jurgen Schleucher
11:35-11:50, Jian Zhi Hu
11:50-12:05, Michael Kennedy
12:05-12:20, Patrick Giraudeau

12:30-2:00 pm, Lunch Break

2:00-3:45 pm, Poster Session

4:00-5:50 pm (MOD)
Solids Methods I
  
4:00 -4:25, Ayyalusamy Ramamoorthy
4:25-4:50, Kiyonori Takegoshi
4:50-5:05, Kan-Nian Hu
5:05-5:20, Amy L. Webber
5:20-5:35, Marvin J. Bayro
5:35-5:50, Meaghan Ward

4:00-5:50 pm (MOE)
Detection

4:00-4:25, Giovanni Boero
4:25-4:50, David Walsh
4:50-5:05, James Yesinowski
5:05-5:20, Thomas Teisseyre
5:20-5:35, Norbet Mueller
5:35-5:50, Evgeny Burmistrov
 

  

7:00-9:00 pm
AMMRL Meeting

After 6:00 pm, Hospitality Suites


Tuesday
April 12

8:30-10:05 am, (TOA) 
Biomolecular NMR

8:30-8:55, Christopher M. Dobson
8:55-9:20, Lewis Kay
9:20-9:35, Shakeel Ahmad Shahid
9:35-9:50, Donghan Lee
9:50-10:05, Adam Lange

- BREAK -

10:45-12:20 pm, (TOB)
Materials

10:45-11:10, Clare P. Grey 
11:10-11:35, David Bryce
11:35-11:50, Klaus Schmidt-Rohr
11:50-12:05, Michael Ryan Hansen
12:05-12:20, Michael Deschamps

10:45-12:30 pm, (TOC) 
Tutorial Session

11:45-11:20, Kurt Zilm (Probe Design)
11:20-11:55, John Markley (Protein Expression)
11:55-12:30, Y. Wang (Statistics)

12:30-2:00 pm, Lunch Break

2:00-3:45 pm, Poster Session

4:00-5:50 pm, (TOD)
Dynamics in Solution

4:00-4:25, H. Al Hashimi
4:25-4:50, Ranajeet Ghose
4:50-5:05, Vitali Tugarinov
5:05-5:20, Junji Iwahara
5:20-5:35, Simone Ulzega
5:35-5:50, Kang Chen

4:00-5:50 pm, (TOE)
Emerging MRI Contrasts

4:00-4:25, Karin Shmueli
4:25-4:50, Phillip Zhe Sun
4:50-5:05, Michael T. Mcmahon
5:05-5:20, Boyang Zhang
5:20-5:35, Shalom Michaeli
5:35-5:50, Ashley Stokes

After 6:00 pm, Hospitality Suites

 

Wednesday
April 13

8:30-10:15 am, (WOA) Enhanced Polarization
8:30-8:55, Walter Kockenberger
8:55-9:20, Thomas Prisner
9:20-9:45, Matthew Merritt
9:45-10:00, Hsueh-Ying Chen
10:00-10:15, Songi Han

- BREAK -

10:45-12:20, (WOB)
Small Molecules

10:45-11:10, Stefano Calderelli
11:10-11:35, Philippe Pelupessy
11:35-11:50, Christian Oliver Bretschneider
11:50-12:05, Armando Navarro-Vazquez
12:05-12:20, Clark D. Ridge

10:45-12:20, (WOC)
Exotica

10:45-11:10, Fedor Jelezko
11:10-11:35, Alexej Jerschow
11:35-11:50, Michael C. D. Tayler
11:50-12:05, Raimond R. Marx
10:02-12:20, Yesu Feng

12:30-2:00 pm, Lunch Break

2:00-3:45 pm, Poster Session

4:00-5:50 pm, (WOD)
Dynamics from Solids & Solution

4:00-4:25, Martin Blackledge
4:25-4:50, Bernd Reif
4:50-5:05, Marie Renault
5:05-5:20, Caitlin Quinn
5:20-5:35, Ulrich Scheler
5:35-5:50, Michael T. Brown

4:00-5:50 pm, (WOE)
MIR/MRS

4:00-4:25, Walter Witschey
4:25-4:50, Gary Glover
4:50-5:05, Bruno Vitorge
5:05-5:20, Peder E. Z. Larson
5:20-5:35, Jon K. Furuyama
5:35-5:50, Gerald B. Matson

After 6:00 pm, Hospitality Suites

 

Thursday
April 14

8:30-10:05 am, (ThOA) Exotic MRI
8:30-8:55, Michael Lustig
8:55-9:20, Andrew Kiruluta
9:20-9:35, Igor Savukov
9:35-9:50, Gigi Galiana
9:50-10:05, Chunqi Qian

- BREAK -

10:45-12:20 pm, (ThOB)
Small Molecules & Screening

10:45-11:10, Yan Sun
11:10-11:35, Wolfgang Jahnke
11:35-11:50, Gary Martin
11:50-12:05, Jiezhen Mao
12:05-12:20, Gonzalo Hernandez

10:45-12:20 pm, (ThOC)
Solids Methods II

10:45-11:10, Geoffrey Bodenhausen
11:10-11:35, Robert L. Vold
11:35-11:50, Michael C. Davis
11:50-12:05, Matthias Ernst
12:05-12:20, Jozef R. Lewandowski

12:30-2:00 pm, Lunch Break

2:00-3:45 pm, Poster Session

4:00-5:50 pm, (ThOD)
Small Molecules; Big Effects

4:00-4:25, A. Joshua Wand
4:25-4:50, Jacob Schaefer
4:50-5:05, Michael Liszka
5:05-5:20, Ansgar Siemer
5:20-5:35, John M. Franck
5:35-5:50, Yongchao Su

4:00-5:50 pm, (ThOE)
Calculation & Simulation

4:00-4:25, Thomas Vosegaard
4:25-4:50, Juha Vaara
4:50-5:05, Jay Erker
5:05-5:20, Karl Mueller
5:20-5:35, Peter L. Gor'kov
5:35-5:50, Luke O'Dell

Hospitality Suites, optional

Banquet Dinner, tickets required

 

Friday
April 15

8:30-10:00 am, (FOA) Frontiers
8:30-8:55, Malcolm H. Levitt
8:55-9:20, Arno P. M. Kentgens
9:20-9:45, Lucio Frydman
9:45-10:00, Bjorn Corzilius

- BREAK -

10:45-12:15 pm, (FOB) Large Biomolecules
10:45-11:10, Marius Clore
11:10-11:35, John Bushweller
11:35-12:00, Hartmut Oschkinat
12:00-12:15, Gerhard Wagner

- ADJOURN -

 

 

(责任编辑:admin)
顶一下
(0)
0%
踩一下
(0)
0%
------分隔线----------------------------
栏目列表
推荐内容